Przy udziale strony związkowej, w tym MK NSZZ „Solidarność” PGE GiEK S.A. Oddział KWB Bełchatów, strony Rządowej - wiceminister aktywów państwowych Adam Gawęda oraz pracodawców (m.in. wiceprezes PGE SA Ryszard Wasiłek, prezes PGE GiEK SA Robert Ostrowski, dyrektor KWB Bełchatów Dariusz Grzesista) miało miejsce w Warszawie spotkanie Zespołu Trójstronnego ds. Branży Węgla Brunatnego.

Niestety, spotkanie nie przyniosło istotnych rozstrzygnięć w kwestii zasadniczej, czyli uzyskania koncesji na eksploatację węgla z Odkrywki Złoczew. W spotkaniu, pomimo zaproszenia, nie uczestniczył odpowiedzialny za politykę koncesyjną główny geolog kraju Piotr Dziadzio. Z tego właśnie względu następne spotkanie zespołu, tym razem z jego udziałem, odbędzie się 24 marca i będzie poświęcone omówieniu polityki koncesyjnej          dla złóż węgla brunatnego.

W naszym wystąpieniu zwróciliśmy uwagę na kwestię złożoności problemu towarzyszącemu udzieleniu koncesji na węgiel z Odkrywki Złoczew.

  1. Aktualnie występują przeszkody formalno-prawne, uniemożliwiające przyznanie koncesji (brak ważnej decyzji środowiskowej, odroczenie przez GDOŚ terminu udzielenia decyzji do 29 maja 2020 r.). Dodatkową przeszkodą jest trwające przed WSA postępowanie odwoławcze odnośnie ważności studium zagospodarowania przestrzennego gminy Ostrówek; jeżeli nawet protest zostanie oddalony, to ekolodzy będący stroną protestu odwołają się do NSA. Podobny problem występuje w gminie Złoczew.
  2. Samo udzielenie koncesji to tak naprawdę kolejny etap w walce o odkrywkę Złoczew, gdyż organizacje ekologiczne i Stowarzyszenie Stop odkrywce Złoczew odwołają się do wszystkich możliwych szczebli sądowych (procedura odwoławcza zajmie około 2-3 lat).
  3. Jeżeli nawet jakimś cudem mielibyśmy ważną koncesję, to wówczas PGE/PGE GiEK musiałoby podjąć decyzję o inwestycji wartej kilkanaście miliardów złotych.
  4. Czas realizacji takiej inwestycji, od rozpoczęcia właściwych prac do pierwszego węgla to 10-12 lat. No i jak, i czym, przewieźć ten węgiel na odległość 50 km do elektrowni Bełchatów? A poza tym bełchatowska elektrownia w 2035 roku już i tak nie będzie miała paliwa do spalania w węglowych blokach.

Inne kwestie poruszone podczas spotkania.

  1. Prawo do emerytur górniczych - ZUS nie respektuje obowiązujących przepisów prawa. Co więcej, on nie respektuje nawet prawomocnych orzeczeń sądu I i II instancji.      Dla ZUS niewystarczającymi dowodami uzasadniającymi przyznanie emerytur górniczych są nie tylko świadectwa pracy górniczej, ale nawet dostarczany wykaz dniówek. Strony ustaliły, że powołany zostanie minizespół składający się z 3 przedstawicieli ZUS, 5 przedstawicieli reprezentatywnych central związkowych oraz przedstawicieli pracodawcy; celem zespołu będzie szybkie rozstrzygnięcie kluczowych kwestii związanych z emeryturami górniczymi.
  2. Polityka energetyczna Polski do 2040 roku - polityką tą zajmować się ma nowo powołane Ministerstwo Klimatu, które nie ma jeszcze formalnych podstaw                do przedłożenia tego dokumentu.
  3. Koncesje - poza Złoczewem istotnym problemem jest udzielenie koncesji dla KWB Turów i KWB Konin. Koncesja dla KWB Turów jest ważna do 30 kwietnia 2020 r.;       z tego też względu związkowcy z Turowa zadeklarowali gotowość podjęcia zdecydowanych działań związkowych, do zablokowania dróg wjazdowych do „worka turoszowskiego” włącznie.

Strona społeczna zgodnie stwierdziła, iż nie ma z kim rozmawiać na temat uzyskania kluczowych koncesji dla zapewnienia przyszłości górnictwa węgla brunatnego w Polsce.

Obecny podczas obrad Zespołu wiceminister A. Gawęda stwierdził, iż Polska ma problem       z zapewnieniem stabilnego funkcjonowania sektora energetycznego, który musi się zmieścić w ramach europejskiej polityki klimatycznej. A obecnie realizowany trend to zaostrzanie polityki klimatycznej i daleko idące ograniczenia energetyki opartej na paliwach kopalnych. Adam Gawęda zwrócił uwagę na bardzo duże możliwości sejmików wojewódzkich                 w finansowaniu nowych projektów społeczno-gospodarczych, przy aktywnej współpracy       z samorządami niższych szczebli (gminnych i powiatowych).

Jeżeli następne spotkanie Zespołu Trójstronnego ds. Branży Węgla Brunatnego w dniu 24 marca okaże się równie nieprzygotowane jak te w dniu 5 marca, to trudno spodziewać się dobrych informacji w kwestii uzyskania koncesji i rozpoczęcia prac górniczych w Złoczewie.

SFbBox by psd to html

banner1

banner2

banner3